Opcje zakupów

Wymiana płynu hamulcowego 

W tej kategorii nie ma produktów.
Wymiana płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy

Płyn hamulcowy zalicza się do najważniejszych płynów eksploatacyjnych, stosowanych w samochodzie. Jego poziom i jakość mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo jazdy.

Objawy zużycia płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy to substancja bardzo higroskopijna – wchłania wodę z powietrza nawet przez mikroskopijne pory gumowych przewodów hamulcowych. To właśnie głównie z tego powodu własności płynu pogarszają się wraz z upływem czasu. Najgroźniejszym zjawiskiem wynikającym z jego zawodnienia jest obniżenie temperatury wrzenia. Jeśli spadnie ona znacząco, to już po kilku ostrzejszych hamowaniach płyn znajdujący się w układzie może się po prostu zagotować, przez co skuteczność hamowania spadnie niemal do zera. Woda w płynie hamulcowym powoduje również przyspieszoną korozję układu hamulcowego. Zbyt mała ilość płynu w układzie, powodowana przez wycieki albo pęknięcie przewodu hamulcowego, zmniejsza lub całkowicie eliminuje możliwość zatrzymania auta

Sygnały które powinny skłonić do wymiany płynu

Niska skuteczność hamowania, pomimo odpowiedniej ilości płynu w układzie. Zmniejszająca się wraz z pokonywanym dystansem (im bardziej rozgrzane hamulce, tym mniejsza skuteczność hamowania).

Korozja pojawiająca się na zaciskach hamulcowych, na zamontowanych w nich tłoczkach. Jest ona oznaką, że płyn jest zawilgocony i utracił swoje właściwości antykorozyjne. W takich sytuacjach dochodzi często do blokowania się zardzewiałych tłoczków w zaciskach hamulcowych, zniszczenia zacisków oraz nierównomiernego zużywania się klocków i tarcz. Korozja może być przyczyną zwiększonego zużycia paliwa.

Widoczne zanieczyszczenia w zbiorniczku płynu hamulcowego, pęknięcia zbiorniczka, stwierdzenie w czasie pomiaru, że płyn ma ponad 3% wody w składzie.

Wymianę płynu warto też połączyć z typową wymianą elementów eksploatacyjnych układu hamulcowego. Na przykład warto wymienić płyn w czasie montażu nowych klocków hamulcowych, albo nowych klocków i tarcz hamulcowych.

Umów się!
660-414-304
Sklep Thomas Markt
ul. Szachowa 1 lok. 868
04-894 Warszawa