Opcje zakupów

Wymiana szczęk hamulcowych 

W tej kategorii nie ma produktów.
Wymiana szczęk hamulcowych

Jak działają szczęki hamulcowe?

Hamulec bębnowy jest zbudowany z bębna obracającego się wraz z kołem, w środku którego znajdują się dwie szczeki hamulcowe przytwierdzone do nieobrotowej tarczy koła. Powierzchnia cierna szczęk hamulcowych, znajdująca się przy samej powierzchni roboczej bębna, poprzez rozpieranie ich tłoczkiem hamulcowym, trze o bęben, powodując moment hamowania. Za powrót szczęk hamulcowych do pozycji wyjściowej odpowiedzialny jest układ sprężyn, który je łączy. Za uruchomienie układu hamulcowego odpowiedzialny jest pedał hamulca połączony za pomocą cięgna z dźwignią obracającą rozpieraczem. Szczęki połączone są śrubową sprężyną, której zadaniem jest odciągnięcie szczęk od powierzchni bębna w momencie zakończenia procesu hamowania.

Elementy hamulca bębnowego

Hamulce bębnowe składają się z bębnów, szczęk hamulcowych, rozpieraczy szczęk oraz sprężyn rozpierających. Hamulce bębnowe są trwalsze niż hamulce tarczowe a to dlatego że szczęki oraz bębny hamulcowe są poddawane mniejszym obciążeniom niż tarcze czy klocki hamulcowe i nie wymagają zbyt częstej wymiany elementów ściernych.

Objawy zużytych szczęk hamulcowych

W celu określenia poziomu zużycia szczęk hamulcowych konieczne jest zdjęcie bębnów hamulcowych. Jednak po pewnych objawach można określić, czy szczęki kwalifikują się do wymiany. Pierwszym z nich jest nierównomierne działanie hamulców, czyli „ściąganie” podczas hamowania.

Drugim objawem jest pojawienie się śladów płynu hamulcowego na obrzeżach tarczy hamulca i bębna hamulcowego. Zużyte szczęki powodują, że tłoczki hamulcowe muszą się bardziej wysuwać z cylindrów, w pewnym momencie wysunięcie jest tak duże, że płyn hamulcowy może się przesączać przez szczelinę pomiędzy gumowym uszczelnieniem tłoczka i krawędzią cylindra.

Umów się!
660-414-304
Sklep Thomas Markt
ul. Szachowa 1 lok. 868
04-894 Warszawa


Jakie są najczęstsze czynniki wpływające na uszkodzenie szczęk hamulcowych

Na nieprawidłowe działanie układu hamulcowego ma wpływ wiele czynników, wynikający przede wszystkim ze złego użytkowania bądź nieprawidłowego montażu. Nieprawidłowy montaż szczęk hamulcowych może być przyczyną uszkodzenia m.in. rozpieracza hamulcowego, który ma ogromny wpływ na skuteczność działania całego układu hamulcowego. Rozpieracz szczęk to sterowalny element, najczęściej siłownik hydrauliczny lub element mechaniczny, odpowiedzialny za odpowiedni docisk szczęk do bębna.

Elementem będącym niekiedy przyczyną powstawania problemów z układem hamulcowym może być tzw. samoregulator. Jest on odpowiedzialny za korygowanie zużycia szczęk hamulcowych za pomocą jednokierunkowego sprzęgła, które zmniejsza przestrzeń pomiędzy szczękami a bębnem w przypadku zużycia elementów ciernych. W momencie, gdy samoregulator ulegnie uszkodzeniu, automatycznie obniży się skuteczność momentu hamującego, a nawet może dojść do całkowitego jego zaniku.