Opcje zakupów

Wymiana sprzęgła 

W tej kategorii nie ma produktów.
Wymiana sprzęgła

Budowa sprzęgła

Sprzęgło jednotarczowe cierne, gdyż taki jego typ najczęściej montowany jest w autach osobowych, składa się z trzech podstawowych elementów. Pierwszym z nich jest tarcza, która posiada okładziny cierne odpowiedzialne za płynne przenoszenie momentu silnika. Proces ten odbywa się poprzez wykorzystanie sił tarcia, które z biegiem czasu doprowadzają do zużycia się okładzin tarczy, co determinuje konieczność ich wymiany. Drugim elementem budującym sprzęgła jest docisk. Jak sama nazwa wskazuje, jego zadanie polega na dociskaniu tarczy do koła zamachowego pojazdu. Trzecią składową jest łożysko, dzięki któremu podczas wciśnięcia pedału sprzęgła dochodzi do odsunięcia docisku i poluzowania tarczy. Proces ten nazywa się wyłączeniem sprzęgła.

Umów się!
660-414-304
Sklep Thomas Markt
ul. Szachowa 1 lok. 868
04-894 Warszawa


Objawy zużywania się sprzęgła

Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o kiepskiej kondycji sprzęgła jest problem z płynnym wybieraniem pierwszego oraz wstecznego biegu. Kolejne niepokojące objawy to odczuwanie wyraźnych wibracji w trakcie naciskania lub „twardy” pedał sprzęgła oraz szarpanie w trakcie ruszania. Zaniepokoić powinna nas także sytuacja, w której przy włączonym biegu auto nie przyspiesza w wyniku mocniejszego wciśnięcia pedału gazu i rosnących obrotów silnika. Problem ten może wystąpić także podczas ruszania z miejsca, a w szczególności pod górkę, kiedy to siły działające na sprzęgło są największe. Złym symptomem jest wyczuwalny swąd spalenizny podczas zmiany przełożeń.

Dlaczego trzeba wymienić zużyte sprzęgło

Sprzęgło zalicza się do najbardziej obciążonych elementów w układzie przeniesienia napędu ze względu na wibracje, temperaturę, siły dociskowe i odśrodkowe. Naprawa sprzęgła często oznacza także konieczność wymiany docisku oraz wysprzęglika hydraulicznego i dwumasowego koła zamachowego, jeśli oczywiście występują w aucie.

Nie należy lekceważyć oznak zużycia sprzęgła, ponieważ może to prowadzić do poważnego uszkodzenia skrzyni biegów.