Opcje zakupów
Układ hamulcowy

Jak działa układ hamulcowy?

Układ hamulcowy, jest jednym z najistotniejszych podzespołów samochodu. To fundament bezpieczeństwa na drodze zarówno dla kierowców, jak i okolicznych pieszych. Hamulec służy do zmniejszania prędkości pojazdu samochodowego lub do całkowitego jego zatrzymania. Prawidłowe i skuteczne działanie hamulców decyduje o sprawności oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na jakie elementy składa się układ hamulcowy i jak o niego dobrze zadbać?

Układ hamulcowy Jest 6 produktów.

Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Pokazuje 1 - 6 z 6 elementów
Umów się!
660-414-304
Sklep Thomas Markt
ul. Szachowa 1 lok. 868
04-894 Warszawa


Budowa i rodzaje układów hamulcowych

Układ hamulcowy to skomplikowany i zaawansowany system, który składa się on z podzespołów takich jak: pedał hamulca, pompa hamulcowa, przewód ciśnieniowy, przewód elastyczny i zaciski hamulcowe. Zagłębiając się w szczegóły, rozróżnić można dwa rodzaje układów hamulcowych samochodu:

Podstawowy – inaczej zwany roboczym, jest to najczęściej układ hydrauliczny, który odpowiada za zmniejszenie prędkości pojazdu, gdy zachodzi taka potrzeba. Odpowiednie działanie tego elementu jest kluczowym punktem wyposażenia samochodu. Brak podstawowego hamulca może poskutkować wypadkiem drogowym, ponieważ pojazd nie zacznie tracić swojej prędkości.

Dodatkowy – zwany potocznie hamulcem ręcznym, jest to najczęściej układ dźwigni i cięgien. Używany jest na postoju i ma na celu unieruchomienie pojazdu. Użycie hamulca ma na celu zapobiec stoczeniu się samochodu na nierównej jezdni lub parkingu.

Funkcjonowanie układu hamulcowego

W momencie, gdy kierujący naciska pedał hamulca w celu zatrzymania samochodu, pompa tłoczy płyn hamulcowy pod ogromnym ciśnieniem. W związku z czym tłok umiejscowiony w zacisku dociska klocki do tarczy obracającej się wraz z kołem. To wtedy samochód wytraca prędkość aż do całkowitego zatrzymania. Usterki elementów układu hamulcowego to poważne awarie, których nie można bagatelizować. Odpowiednia diagnostyka podczas rutynowych kontroli u mechanika wykaże wszystkie niedociągnięcia tego systemu i pozwoli odpowiednio zareagować.

W nowych samochodach montowany jest seryjnie system ABS wspomagający hamowanie poprzez odblokowanie blokujących się kół. Dzięki niemu koła nigdy się nie blokują, a pojazd ma stałą przyczepność i jest stabilny. W zasadzie działanie ABS przypomina hamowanie pulsacyjne, jednak w tym przypadku to układ hamulcowy sam zajmuje się hamowaniem, a kierowca tylko trzyma nogę na pedale hamulca.