Opcje zakupów
Układ napędowy

Układ napędowy

Na układ napędowy pojazdu składają się wszystkie mechanizmy i elementy przenoszące moc z silnika na koła pojazdu. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie przyspieszenia, osiągnięcie prędkości oraz danego momentu obrotowego. W skład typowego układu napędowego wchodzą takie elementy jak: sprzęgło główne, skrzynia biegów, przekładnia główna z mechanizmem różnicowym, półosie napędowe oraz koła jezdne napędowe.

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Umów się!
660-414-304
Sklep Thomas Markt
ul. Szachowa 1 lok. 868
04-894 Warszawa


Klasyczny układ napędowy

Wchodząc w szczegóły tego zagadnienia, dla samochodów osobowych można wyróżnić 4 rodzaje układu napędowego. Klasyfikacja zależna jest od miejsca usytuowania silnika oraz pozostałych elementów całego układu.

Jest to najczęściej spotykany układ napędowy samochodu, gdzie silnik wraz ze sprzęgłem i skrzynią biegów znajdują się z przodu pojazdu. Wówczas napęd przekazywany jest za pośrednictwem wału napędowego do tylnego mostu, a następnie na koła napędzane.

Układ przedni zblokowany (zespolony)

W tym układzie napędowym silnik umieszczony został z przodu pojazdu i napędza oś przednią. W układzie przednim zblokowanym, najważniejsze elementy układu (silnik, sprzęgło, skrzynia biegów, przekładnia główna i mechanizm różnicowy) stanowią zwartą całość i umieszczone są w przedniej części pojazdu. Silnik najczęściej umieszczony jest poprzecznie, jednak może być też usytuowany wzdłuż.

Układ tylny (zespolony)

Układ napędowy tylny w samochodzie cechuje się tym, że silnik umieszczony został z tyłu pojazdu i napędza on oś tylną. Rozwiązanie to stosowane jest głównie w samochodach z najwyższej półki cenowej.

Układ centralny

W tym przypadku silnik umieszczony jest z tyłu pojazdu i napędza oś tylną. Taki układ napędowy stosuje się głównie w samochodach sportowych. Przesunięty przed tylną oś zespół napędowy ogranicza miejsce w kabinie i z tego względu są to z reguły pojazdy dwumiejscowe. Centralne umieszczenie silnika daje lepszy rozkład obciążeń na obie osie i korzystne położenie środka masy.

Układ 4×4

W układach 4x4 silnik umieszczony jest wzdłużnie z przodu pojazdu i napędza obie osie. Jest to układ napędowy stosowany przede wszystkim w samochodach sportowych i terenowych. Posiada najlepsze właściwości ruchowe spośród wszystkich omawianych układów, jednakże zajmuje najwięcej miejsca, jest dość skomplikowany i kosztowny.

Zagłębiając się w ten temat, możemy wyróżnić dwie odmiany układów napędu 4x4 – stały i dołączany. W układzie stałym napęd przekazywany jest częściowo na oś przednią, a częściowo na tylną (nie zawsze w proporcji 50/50!). Z kolei w napędzie dołączanym, jedna z osi jest napędzana automatycznie lub ręcznie w zależności od warunków drogowych lub woli kierowcy.