Opcje zakupów
Układ napędowy

Układ napędowy

Na układ napędowy pojazdu składają się wszystkie mechanizmy i elementy przenoszące moc z silnika na koła pojazdu i umożliwiające uzyskanie dla tego pojazdu różnych prędkości jazdy i różnych momentów obrotowych.
Możemy zatem powiedzieć, że w skład typowego układu napędowego wchodzą:

* sprzęgło główne
* skrzynia biegów
* przekładnia główna z mechanizmem różnicowym
* półosie napędowe
* koła jezdne napędowe

Dla samochodów osobowych możemy wyróżnić 4 rodzaje układu napędowego. Klasyfikacja zależy od miejsca usytuowania silnika i pozostałych elementów układu napędowego.

Układ napędowy Jest 2 produktów.

Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Pokazuje 1 - 2 z 2 elementów
Umów się!
660-414-304
Sklep Thomas Markt
ul. Szachowa 1 lok. 868
04-894 Warszawa


Klasyczny układ napędowy

W tym układzie silnik wraz ze sprzęgłem i skrzynką biegów znajduje się z przodu samochodu, a napęd przekazywany jest za pośrednictwem wału napędowego do tylnego mostu i na koła napędzane.

Układ przedni zblokowany ( zespolony)

Silnik umieszczony z przodu pojazdu napędza oś przednią. W układzie przednim zblokowanym, najważniejsze elementy układu (silnik, sprzęgło, skrzynką biegów, przekładnia główna i mechanizm różnicowy) stanowią zwartą całość i umieszczone są w przedniej części pojazdu. Silnik najczęściej umieszczony jest poprzecznie, choć może być również umieszczony wzdłużnie.

Układ tylny  ( zespolony )

Silnik umieszczony z tyłu pojazdu napędza oś tylną. Układ napędowy tego typu stosowany jest głównie w samochodach z najwyższej półki cenowej.

Układ centralny

Silnik umieszczony z tyłu pojazdu (przed tylną osią) napędza oś tylną. Układ stosowany w samochodach sportowych. Przesunięty przed tylną oś zespół napędowy ogranicza miejsce w kabinie i z tego względu są to z reguły pojazdy dwumiejscowe. Centralne umieszczenie silnika daje lepszy rozkład obciążeń na obie osie i korzystne położenie środka masy.

Układ 4×4

Silnik umieszczony wzdłużnie z przodu pojazdu napędza obie osie.

Napęd stosowany przede wszystkim w samochodach sportowych i terenowych. Posiada najlepsze własności ruchowe spośród wszystkich omawianych układów, jednakże zajmuje najwięcej miejsca, jest najbardziej skomplikowany i kosztowny. Ogólnie możemy wyróżnić dwie odmiany napędów 4×4 – stały i dołączany. W napędzie stałym napęd przekazywany jest częściowo na oś przednią, a częściowo na tylną (niekoniecznie w proprcji 50/50). W napędzie dołączanym jedna z osi jest  (dołączana automatycznie lub ręcznie) w zależności od warunków drogowych lub woli kierowcy.